ul. Pod Dębiną 50

32-040 Rzeszotary

Jak dobrać odpowiednią wkładkę do zamka w drzwiach wejściowych?

  • Strona główna
  • /
  • Jak dobrać odpowiednią wkładkę do zamka w drzwiach wejściowych?

Jak dobrać odpowiednią wkładkę do zamka w drzwiach wejściowych?

Bezpieczeństwo to jeden z najważniejszych czynników, który sprawia, że zarówno my sami, jak i członkowie naszej rodziny możemy czuć się komfortowo. Ochrona siebie, a często także swojego mienia wymaga m.in. zastosowania odpowiednich drzwi wejściowych wyposażonych w solidny zamek. Aby jednak konstrukcja ta spełniała swoje zadanie, konieczne jest dobranie wkładki, która pełni bardzo ważną funkcję. Jak dobrać pasujący element, który sprawdzi się w naszej sytuacji? I na co zwrócić szczególną uwagę? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. 

Wybór wkładki do zamka – dostępne rozwiązania

Dostępne na rynku wkładki do zamka opierają się na tej samej zasadzie działania, jednak różnią się detalami, które są kluczem do bezpieczeństwa. Różnice są widoczne m.in. w ich budowie, zastosowaniu, czy użytych w czasie produkcji materiałach. Dokonując zakupu warto więc wybierać tylko nowoczesne, profesjonalne i wykonane zgodnie z najwyższymi standardami propozycje, które rzeczywiście zapewnią nam poczucie komfortu.  

Warto pamiętać, że wyróżniamy kilka rodzajów wkładek do zamków. Dwa najważniejsze to:  

  • wkładka jednostronna, która ze względu na korzystną cenę i uniwersalny charakter cieszy się ogromną popularnością,
  • wkładka dwustronna, która wyposażona jest w dwa otwory na klucz, dzięki czemu może być obsługiwana zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. 

Wybierając wkładkę do zamka warto zwrócić uwagę na jej atesty. Jednym z najważniejszych jest atest PN-EN 1303: 2015-07, który określa najważniejsze cechy wkładki. Na szczególną uwagę zasługuje druga z podanych cyfr, która mówi o tym, jak wysoką klasę zabezpieczenia klucza posiada dany produkt. 

Jak określić wymiary wkładki?

Wybierając wkładkę do zamka w drzwiach wejściowych należy zwrócić uwagę na dobranie odpowiednich wymiarów, które będą dopasowane do modelu naszych drzwi. Co ważne, wymiary „poprzeczne” wkładek bębenkowych są standaryzowane, co oznacza, że produkty tego typu powinny być dopasowane do każdego zamka. Na uwagę zasługuje więc przede wszystkim długość wkładki. Jak ją dobrać? Specjaliści podkreślają, że odpowiednia wkładka nie może wystawać więcej niż 3 milimetry ponad tzw. tarcze. 

Dobierając wkładkę powinniśmy zmierzyć przede wszystkim:

  • wymiar A, który mierzymy od środka zamka do krawędzi szyldu wewnętrznego,
  • wymiar B, który mierzymy od środka zamka do krawędzi szyldu zewnętrznego.  
Jak dobrać odpowiednią wkładkę do zamka w drzwiach wejściowych?
Jak dobrać odpowiednią wkładkę do zamka w drzwiach wejściowych?

Kategoria: Blog

Informacje o produkcie
  • Kategoria: Blog

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy do Twojej dyspozycji!